Elu väärtustamine

Ühel päeval läksin abikaasaga autot rentima. Oodates, kuni auto ette valmistatakse, avastas mu naine juhuslikult Postimehe surmakuulutusi sirvides, ühe väga tuttava nime. "Mis mõttes?" küsis ta kuuldavalt. Vaatasin ta poole ja ütlesin, et kui need on surmakuulutused, mida ta vaatab, siis kõige tõenäolisemalt on tegemist kellegi siitilmast lahkumisega. Üritasin nimelt teravmeelitseda.

Ta  vaatas ainiti kuulutust ja ütles, et see naisterahvas on ju temast ainult paar aastat vanem. Tuli välja, et tegemist oli tema endise kolleegiga eelmisest töökohast. Minu kaasa oli pool aastat varem sealt lahkunud, kuna pinged, mida see töö põhjustas ei tasunud ennast ära, siis oli esimene mõte, et juu ei pidanud sellele pingele vastu.

Hiljem selgus, et ka see kolleeg oli sellest firmast ära tulnud ja oli juba hoopis teises kohas tööl. Nimelt oli ta oma haige lapsega kodus istunud mitu nädalat ja lõpuks ise haigestunud. Kuid siis tuli juba tööle minna, sest ei tahtnud nii pikalt töölt ära olla. Millegagi oleks pidanud ju järgmine kuu oma rahalisi kohustusi katma. Kuid tervis läks aina hullemaks.Ühel hetkel aga tõusis palavik üle 39 kraadi ja kuna seda ei suudetud kodus alla saada, siis tekkis aju turse ja selle tagajärjel juba ka surm.

Haigused ei tunne empaatiat ega sümpaatiat. Need kulgevad omasoodu kuni inimese organism ühel hetkel alla annab.  Pole tähtsust, et oled 3 lapse ema või pere ainuke toitja. Haigused ei hooli ei sellest ega ka millestki muust.

Iseenesest ei ole selles loos ju midagi uut.  Mitte eriti paljud saavad väita, et nad põhimõtteliselt haigena tööl ei käi. Paraku kui asi kipub valikuks, kas oma tervis ja heaolu või kohustused, siis kipume valima kohustused. Kohustused kõigi teiste ees, aga mitte kohustused iseenda ees. Me oleme sellisele käitumisele isegi nime andnud - kohusetundlikus.

Sellise käitumise algpõhjused on sügaval meie praeguse ühiskonna ajaloos. Iseennast väärtustada oli sobilik alles kõige viimasena, kui kõik teised või muu olid oma osa saanud. Ega ilmaasjata pole meil kujunenud viisakusreegel, et kõigepealt annad kellegile teisele ja siis endale võtad kõige viimasena. Ükskõik, kui südantlõhestavad on sellise kombe põhjendused, ei vähenda see asjaolu, et meie ühiskonnas on normaalne iseennast mitte väärtustada.

Tõsiasi, et hoolitsedes kõigepealt iseenda eest tagad sa selle, et sa saad hoolitseda ka teiste eest, ei paista kellegile pähe mahtuvat. Kuigi mõelge, miks on lennukites reegel, et ohu korral tuleb kõigepealt endale hapnikumask pähe tõmmata ja alles siis oma lapsel või siis kaaslasel, kui ta ise seda teha ei suuda. Ikka selle pärast, et oleks keegi, kes suudaks teise eest hoolitseda. Niisama lihtne see ongi.

Ei riik ega ka keegi teine ei tule meie voodiserva juurde meid poputama, kui tervis on alla andnud. Ja ei meenutata ka meie kohusetundlikust ega kangelaslikkust(kangekaelsust). Kui oskame ise ennast väärtustada, siis oskavad ka teised seda teha. Sest hea eeskuju on nakkav kas pole :-).

Heakene küll, aga mis oleks lahendus. Lihtsalt targutada, et ei ole hea haigena tööl käia? Jah võib ka nii, aga see ei viiks mitte kuhugile. Lahendus oleks haigusi vältida. Tänapäeval pole enam mitte kellelegi uudiseks, et meie keha suudab ise enamuste tõbedega toime tulla, kui vaid õiged tingimused luua. Ehk siis toitudes tasakaalustatult suudab organism oma immuunsüsteemi viia tasemele, mis kaitseb efektiivselt nii viiruste, kui ka bakterite vastu.

Kuid need inimesed, kes armastavad lihtsalt süüa, aga mitte tegeleda paki pealt lugemisega, siis neile soovitan toidulisandeid, mis aitavad balansseerida vitamiinide, antioksüdantide ja mineraalidega. Muide Kyäni Sunrise on selline mahlasegu, mis põhineb erinevate supertoitude(eriti kõrge toiteväärtusega) mahladel. Üks pakike mahla hommikul pool tundi enne sööki ja võid kindel olla, et saad oma armastatud tööl käia niipalju kui tahad ja millal tahad. Haigused lihtsalt hoiavad sinust eemale.

Mina isiklikult soovitan tasakaalukust kõiges. Elu siin imeilusal planeedil on väärt palju enamat, kui vaid kellegi heaks rügada. Lähedased inimesed meie ümber väärivad palju enamat aega, kui me oma töö kõrvalt neile pühendada suudame. Ma ei räägi seda lambist vaid omaenda kurvast kogemusest.

Kontakt

Epost: info@minutervis.ee
Mobiil: +372 53 666 335

 

Tsiidrehelü MTÜ

http://www.minutervis.ee
E-post:info@minutervis.ee
Mobiil: + 372 58 853 232
 

Minu Tervis